BIG – czym jest i w jakim celu zbiera dane

Co to jest BIG?

Biuro Informacji Gospodarczej to instytucja, która zajmuje się gromadzeniem, przechowywaniem i udostępnianiem informacji o zadłużeniu osób i firm. Informacje o dłużnikach są dostarczane przez podmioty, które mają zawartą stosowną umowę z BIG. W przeciwieństwie do BIK i BR, BIG-i pozyskują informacje także od podmiotów spoza sektora bankowości, np. od dostawców abonamentu komórkowego, czy telewizyjnego.

BIG-i działające na Polskim rynku

W Polsce funkcjonuje kilka niezależnych BIG-ów:

  • Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor S.A. (BIG InfoMonitor),
  • ERIF Biuro Informacji Gospodarczej S.A. (ERIF BIG),
  • Krajowa Informacja Długów Telekomunikacyjnych Biuro Informacji Gospodarczej S.A. (KIDT BIG),
  • Krajowy Rejestr Długów Biuro Informacji Gospodarczej S.A. (KRD BIG),
  • Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej (KBIG).

Wszystkie BIG-i działają jako osobne podmioty i stanowią dla siebie konkurencję. Każde Biuro Informacji Gospodarczej prowadzi też odrębną listę dłużników.

Kalkulator kredytu hipotecznegoSprawdź

Po co BIG zbiera dane? Kto może być wpisany do BIG?

Biuro Informacji Gospodarczej gromadzi informacje o zadłużeniach i terminowości spłat zadłużeń osób fizycznych i przedsiębiorstw. Informacje te mogą być przekazywane instytucjom, które chcą sprawdzić rzetelność danej osoby lub firmy np. przy zawarciu umowy kredytowej, bądź na usługi telekomunikacyjne. BIG gromadzi zarówno pozytywne, jak i negatywne informacje gospodarcze.

Pozytywne informacje gospodarcze to takie, które dokumentują dokonywanie płatności w terminie nie później niż 30 dni od terminu wymagalności. Informacje takie są pomocne dla dłużnika podczas negocjacji warunków i podpisywaniu różnego rodzaju umów np. kredytowych, z dostawcą Internetu, telewizji kablowej czy z firmą telekomunikacyjną.

Negatywne informacje gospodarcze to te, które wskazują zaległe zadłużenia. Tego rodzaju informacje są dla dłużnika bardzo niekorzystne – w przypadku ubiegania się o kredyt czy pożyczkę mogą skutkować odmową, bądź mniej korzystnymi warunkami.

Kiedy dłużnik zostaje wykreślony z bazy BIG?

Dane dotyczące długów przechowywane są w bazach Biura Informacji Gospodarczych do momentu ich spłaty. Zgodnie z prawem wierzyciel powinien powiadomić BIG o spłacie należności dłużnika nie później niż w ciągu 14 dni od ich uregulowania. Po otrzymaniu informacji o spłacie zobowiązania wpis jest usuwany. Informacja o zadłużeniu może być też usunięta wcześniej, ale wszystko zależy od ustaleń dłużnika z wierzycielem.

Czy warto sprawdzić informacje na swój temat w BIG?

Warto przede wszystkim dlatego, aby znać swoją sytuację. Zdarzają się również przypadki, gdy w rejestrach tych znajdują się dane nieprawdziwe, bądź nieaktualne. Informacje w BIG na swój temat możemy sprawdzić w dowolnej chwili – odbywa się przez strony internetowe BIG-ów. Trzeba pamiętać, że jeśli chcemy sprawdzić bazy wszystkich BIG-ów taki raport trzeba pobierać dla każdego z nich osobno. Nie ma dostępnego jednego wspólnego raportu. Raz na pół roku możemy sprawdzić BIG bezpłatnie. Jeśli chcemy korzystać z takiego raportu częściej, trzeba za to zapłacić. Dokładne cenniki dostępne są na stronach BIG. Będąc osobą prywatną mamy wgląd do informacji o sobie, ale także o dowolnej firmie. Sprawdzenie danych o konsumentach jest możliwe po uzyskaniu pisemnego upoważnienia.

Jak sprawdzić czy jest się w BIG? Jak sprawdzić dane na swój temat?

Aby sprawdzić swoją sytuację w BIG należy:

  • wejść na stronę BIG i zarejestrować się w serwisie. Założenie konta wiąże się podaniem danych osobowych oraz akceptacją regulaminu,
  • zalogować się do swojego BIGKonta,
  • załączyć w swoim BIGKoncie skan lub zdjęcie dokumentu tożsamości i przesłać do weryfikacji,
  • po zweryfikowaniu dokumentu BIG prześle informację mailową z potwierdzeniem rejestracji usługi pobierania raportów.
Ekspert kredytowy