Ile trwa załatwienie kredytu mieszkaniowego?

Kredytu hipotecznego nie otrzymasz „od ręki”. Skompletowanie dokumentów, podpisanie umowy ze sprzedawcą nieruchomości czy oczekiwanie na decyzję kredytową mogą wydłużyć cały proces kredytowy nawet do kilku tygodni. Ile więc trwa załatwienie kredytu hipotecznego i czy można przyspieszyć ten proces?

Etapy uzyskiwania kredytu hipotecznego

Proces udzielania kredytu hipotecznego można podzielić na kilka etapów:

Etap 1: Wybierz najlepszą dla siebie ofertę kredytu hipotecznego

Z pomocą kalkulatora ofert na naszej stronie lub w aplikacji mobilnej możesz dokonać wyboru kredytu hipotecznego idealnie dopasowanego do Twoich preferencji. Poświęć chwilę czasu na analizę ofert: rodzaje oprocentowania (stałe lub zmienne), porównaj wysokość raty, dodatkowe warunki jakich spełnienia wymaga bank, zobacz które banki oferują tańsze eko kredyty, sprawdź również czy rządowe programy wsparcia kredytobiorców są dla Ciebie.

Etap 2: Skompletuj potrzebne dokumenty i wypełnij wnioski kredytowe

Jeśli wybrałeś ofertę kredytu to możesz już zacząć wypełniać wnioski kredytowe. Możesz to zrobić w naszym portalu a nawet w aplikacji mobilnej. Do wniosku dołącz skompletowane wcześniej dokumenty m.in. zaświadczenia o dochodach, dokumenty dotyczące nieruchomości lub inne dokumenty finansowe (np. zaświadczenia z ZUS, US czy urzędu gminy).

Etap 3: Analiza wniosku kredytowego i oczekiwanie na decyzję banku

Po złożeniu wniosku wraz z kompletem dokumentów bank zweryfikuje, czy może udzielić Ci kredytu hipotecznego. Decyzję musi podjąć w maksymalnie 21 dni od złożenia kompletnego wniosku – zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 23 marca 2017 r. o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami.

Etap 4: Podpisanie umowy kredytowej

Po uzyskaniu pozytywnej decyzji kredytowej, konieczne jest udanie się do oddziału banku w celu podpisania umowy kredytowej. Umowę można podpisać niezwłocznie po otrzymaniu decyzji (przeważnie bank wysyła informację o podjęciu decyzji online wraz z projektem umowy kredytowej).

Pamiętaj, że decyzja kredytowa obowiązuje jedynie przez ograniczony czas. Jeżeli więc oferta banku spełnia Twoje oczekiwania to niezwłocznie podejmij działania w celu podpisania umowy kredytowej.

Co to jest wstępna decyzja kredytowa

Po analizie Twojego wniosku kredytowego Bank może wydać wstępną lub ostateczną decyzję kredytową.

Wstępna decyzja kredytowa – wydawana jest na początku całego procesu wnioskowania o kredyt, po analizie zdolności kredytowej i na podstawie podstawowych informacji z wniosku. Nie jest ona wiążąca.

Ostateczna decyzja kredytowa

Ostateczna decyzja kredytowa – wydawana jest po szczegółowej analizie Twojej zdolności kredytowej oraz analizie wartości nieruchomości, którą kupujesz i która stanowi zabezpieczenie spłaty kredytu. Decyzja ostateczna może być pozytywna co wiąże się z udzieleniem kredytu lub negatywna – co oznacza odrzucenie wniosku.

Ile się czeka na decyzję kredytową?

Zgodnie z Ustawą o Kredycie Hipotecznym, okres oczekiwania na decyzję banku nie powinien być dłuższy, niż 21 dni.

UWAGA! termin ten liczy się dopiero od dnia dostarczenia kompletu wymaganych dokumentów. Banki bardzo często wymagają uzupełnienia dokumentów w trakcie procesu kredytowego co powoduje wydłużenie uzyskania decyzji kredytowej do 4-6 tygodni (w zależności od banku).

Ile czasu ma bank na wypłatę kredytu hipotecznego?

Od momentu podpisania umowy kredytowej i złożenia dyspozycji wypłaty kredytu bank ma na wypłatę kredytu określony czas:

  • 7 dni – jeśli nieruchomość kupujesz na rynku wtórnym,
  • 21 dni – w przypadku nieruchomości z rynku pierwotnego.

Inne terminy dotyczą kredytów hipotecznych na budowę domu, które są wypłacane w transzach i zgodnie z założonym harmonogramem.

To, ile czasu jest na uruchomienie kredytu od podpisania umowy, wynika również z procedur obowiązujących w danym banku i zazwyczaj wynosi on od 60 do 120 dni od wydania decyzji.

Czas oczekiwania na kredyt hipoteczny – jak można go skrócić?

Okres oczekiwania na decyzję zależy od kilku czynników. Nie da się skrócić czasu trwania poszczególnych etapów procesu w banku. Można jednak być lepiej przygotowanym do całego procesu kredytu hipotecznego, co może znacząco skrócić procesy w wielu bankach.

Możesz przyspieszyć rozpatrzenie wniosku, jeśli:

  • złożysz od razu kompletny wniosek, ze wszystkimi wymaganymi dokumentami i załącznikami;
  • zadbasz o pozytywną historię kredytowania w BIK-u;
  • złożysz wniosek poza okresem wakacyjnym czy poza okresem przedświątecznym.

Pomoc eksperta kredytowego w uzyskaniu kredytu hipotecznego

Prawidłowe wyliczenie zdolności kredytowej, wskazanie banków które zaakceptują dany rodzaj dochodu czy pomoc w skompletowaniu niezbędnych dokumentów to właśnie m.in. w tym pomoże Ci ekspert kredytowy Credit Space podczas ubiegania się o kredyt hipoteczny. Dodatkowo ekspert przygotuje także wnioski kredytowe oraz złoży dokumenty do wybranych przez Ciebie banków.

Dzięki temu Ty oszczędzasz swój czas i jednocześnie dostaniesz kompleksową pomoc i wsparcie na każdym etapie procesu kredytowego. A jeżeli okaże się, że musisz poprawić swoją zdolność kredytową to ekspert powie Ci jak to zrobić. I to wszystko bezpłatnie. Dlatego właśnie warto korzystać z pomocy eksperta kredytowego Credit Space podczas ubiegania się o kredyt hipoteczny.

Twój ekspert

Agnieszka Leszczyńska-Zawieja

Ekspert kredytowy Credit Space Kredyt hipoteczny