Kredyt na siedlisko – jaki wybrać?

Poszukując najlepszej oferty kredytu na zakup siedliska powinniśmy kierować się swoimi indywidualnymi potrzebami oraz możliwościami finansowymi. Należy również zorientować się czy spełniamy warunki banku dotyczące między innymi minimalnego wkładu własnego oraz czy wybrana przez nas nieruchomość także warunki banku spełnia.

Siedlisko – czym jest ten rodzaj nieruchomości?

Siedlisko jest nieruchomością usytuowaną z dala od zgiełku miasta w spokojnej okolicy, często na wsi i blisko natury, dlatego coraz częściej jest marzeniem osób, które chcą zwolnić tempo swojego życia i przeprowadzić się z miasta na wieś.

W skład siedliska zazwyczaj wchodzi stara zabudowa w postaci domu, ale również budynki gospodarcze takie jak obory, stodoły czy stajnie. Siedlisko często otoczone jest sadem oraz przydomowym ogródkiem. Działka, na której znajduje się siedlisko zazwyczaj jest dużo większa niż działki budowlane w mieście, czy też na jego obrzeżach.

Część siedlisk nabywana jest na własne potrzeby rekreacyjne, niektórzy przeprowadzają się z miasta, aby zwolnić tempo życia i żyć bliżej natury, inni przystosowują siedliska do potrzeb gospodarstw agroturystycznych albo coraz modniejszych zorganizowanych warsztatów z jogą, kąpielami leśnymi, czy polowaniem z aparatem fotograficznym na zwierzynę leśną. tzw. wypoczynek dla ciała i umysłu.

Ile kosztuje siedlisko?

Na wartość siedliska wpływa wielkość, rodzaj działki i lokalizacja. Działki z doprowadzoną instalacją wodną, kanalizacją oraz innymi mediami, z utwardzoną drogą dojazdową położone w atrakcyjnej lokalizacji, w otoczeniu jezior, rzek, lasów czy gór będą atrakcyjniejsze dla potencjalnego nabywcy, niż te bez podstawowych mediów i położone w mniej atrakcyjnej okolicy.

Regiony nadmorskie, mazurskie, górskie czy w ostatnich latach zyskujące coraz większą popularność Podlasie, czy Roztocze osiągają coraz wyższą wartość. Niewątpliwie ceny siedlisk wzrosły w okresie pandemii, kiedy to ograniczono możliwość przemieszczania się oraz wyjazdów zagranicznych. Siedlisko nadal można kupić dużo taniej niż standardową działkę budowlaną z domem w mieście. Jest to bardzo istotne dla potencjalnych kredytobiorców w obliczu ograniczonej zdolności kredytowej jak również coraz częstszej możliwości wykonywania pracy zdalnej.

Kalkulator kredytu hipotecznego

Czym różni się kredyt na siedlisko od innych kredytów?

Banki niechętnie udzielają kredyty hipoteczne na zakup siedliska ze względu na to, że zabezpieczając się na tym rodzaju nieruchomości ponoszą dużo większe ryzyko. W przypadku, gdy kredytobiorca stałby się niewypłacalny, to trudniej byłoby sprzedać siedlisko, aby odzyskać środki. Bank dokonując wyceny siedliska, często bierze pod uwagę jedynie wartość samej działki. Zabudowa gospodarcza nie dość, że często nie podwyższa wartości siedliska, to może wręcz ją zaniżyć. Zwłaszcza jeżeli jej stan techniczny nie jest dobry.

W takim przypadku lepiej pozbyć się wszystkich niepotrzebnych budynków gospodarczych, ponieważ dla banku dodatkowy koszt związany z rozbiórką jest nieopłacalny. Kolejną możliwość sfinansowania zakupu siedliska daje pożyczka hipoteczna. Pożyczka udzielana jest na dowolny cel, więc bank nie rozlicza klienta z tego na co przeznaczył wypłacone środki.

Pożyczka hipoteczna może być zabezpieczona wpisem hipoteki na innej nieruchomości mieszkalnej kredytobiorcy lub osób trzecich, spełniającej warunki określone przez bank. Przy tej formie finansowania wartość kredytu na siedlisko zazwyczaj nie może przekraczać 50-60 % wartości nieruchomości, na której bank się zabezpiecza. Należy również pamiętać, że oprocentowanie pożyczki hipotecznej jest wyższe niż kredytu zaciąganego na cele mieszkaniowe.

Sprawdź lokalizacje Credit Space

 Kredyt hipoteczny Gdańsk | Kredyt hipoteczny Gorzów Wielkopolski | Kredyt hipoteczny Katowice | Kredyt hipoteczny Kraków | Kredyt hipoteczny Łódź | Kredyt hipoteczny Poznań | Kredyt hipoteczny Szczecin | Kredyt hipoteczny Warszawa | Kredyt hipoteczny Wrocław | Kredyt hipoteczny Zielona Góra

Kredyt hipoteczny na siedlisko

Banki mają dosyć restrykcyjne warunki udzielania kredytów na zakup siedliska. Nie wszystkie zabezpieczają się na tego rodzaju nieruchomości. Banki udzielające kredyty hipoteczne na zakup siedliska akceptują działki zazwyczaj o powierzchni nie większej niż 1000-1500 m2.

W przypadku kredytu hipotecznego na zakup siedliska może być wymagany dużo wyższy wkład własny oraz jak przy każdym innym kredycie posiadanie zdolności kredytowej oraz dobrej historii w BIK. Dom musi być całoroczny i trwale związany z gruntem. Często z powodu ograniczeń wynikających z rodzaju nieruchomości jedyną możliwością sfinansowania zakupu siedliska jest zaciągnięcie pożyczki hipotecznej.

Kredyt gotówkowy na siedlisko – kiedy warto?

W przypadku, kiedy nie jest możliwe uzyskanie kredytu lub pożyczki hipotecznej ze względu na niespełnienie warunków wymaganych przez bank lub gdy po prostu potrzebujemy szybko sfinalizować zakup wówczas warto zastanowić się nad zaciągnięciem kredytu gotówkowego. Kredyt gotówkowy możemy otrzymać maksymalnie w ciągu kilku dni. Należy pamiętać, że kredyt gotówkowy z zasady ma wyższe oprocentowanie, ponieważ bank ponosi wyższe ryzyko udzielając kredyt gotówkowy, który nie jest zabezpieczony hipoteką.

Dodatkowym kosztem przy kredycie gotówkowym może być ubezpieczenie na życie lub od utraty pracy, czy poważnego zachorowania, co znacznie zwiększa całkowity koszt kredytu i warto zweryfikować te dodatkowe koszty przed podjęciem ostatecznej decyzji. Kolejnym ograniczeniem może być dużo krótszy okres kredytowania niż w przypadku kredytu czy pożyczki hipotecznej.

Maksymalny okres kredytowania przy kredycie gotówkowym wynosi zazwyczaj 10 lat, w związku z czym rata kredytu gotówkowego jest dużo wyższa w porównaniu do raty kredytu hipotecznego. Wysokość raty wpływa na zdolność kredytową, która w tym przypadku może być znacznie ograniczona. Każdy powinien indywidualnie przeanalizować wymagania banków oraz swoje możliwości zanim podejmie decyzję o rodzaju kredytu na zakup siedliska.

Ranking kredytów hipotecznychSprawdź

Zalety kredytu hipotecznego na siedlisko

Niewątpliwą zaletą kredytu hipotecznego na zakup siedliska jest niższe oprocentowanie oraz okres kredytowania wynoszący nawet 35 lat, co wpływa bezpośrednio na wyższą zdolność kredytową oraz dużo niższą miesięczną ratę kredytu.

Bank zawsze przed podjęciem decyzji o udzieleniu kredytu hipotecznego sprawdza wartość siedliska zlecając wycenę rzeczoznawcy. Bank nie zabezpieczy się na nieruchomości, której cena jest zawyżona lub nie spełnia warunków użytkowania do celów mieszkalnych. To zapewnia kredytobiorcy pewien rodzaj bezpieczeństwa transakcji.

Wady zaciągnięcia hipoteki na siedlisko

Niewątpliwą wadą kredytu hipotecznego na zakup siedliska jest ograniczona ilość banków udzielających kredyty na ten cel. Kredyty hipoteczne zazwyczaj udzielane są na wysokie kwoty oraz długie okresy kredytowania, co związane jest z większym ryzykiem banku i uzasadnioną procedurą, która ma za zadanie je zminimalizować. Kolejną niedogodnością może się okazać dłuższy czas oczekiwania na decyzję kredytową, którą zgodnie z ustawą bank jest zobowiązany wydać w ciągu maksymalnie 21 dni.

Do złożenia wniosku o kredyt hipoteczny wymagane jest również skompletowanie dokumentacji dotyczącej nieruchomości. Należy zawnioskować w urzędzie gminy o wydanie wypisu i wyrysu z ewidencji gruntów i budynków, w których określony jest rodzaj działki, jej przeznaczenie. Czas oczekiwania na wydanie tych dokumentów zależy od sprawności działania instytucji i ilości wniosków złożonych przez interesantów.

Ekspert kredytowy

Jak przebiega proces udzielania kredytu na siedlisko?

Proces udzielania kredytu hipotecznego na zakup siedliska w zasadzie nie różni się od standardowego kredytu hipotecznego na zakup domu w mieście. Warto zacząć od sprawdzenia swojej zdolności kredytowej i we własnym zakresie potwierdzić faktyczną wartość siedliska. Można porównać oferty podobnych nieruchomości w okolicy, co może się okazać dosyć trudne, ze względu na ograniczoną ilość ofert lub ich brak.

Po wybraniu ofert kredytu hipotecznego należy przygotować komplet dokumentów niezbędnych do złożenia wniosków kredytowych. Warto złożyć wnioski do kilku banków, aby zwiększyć szanse na otrzymanie kredytu.

Po wydaniu decyzji kredytowej, należy spełnić warunki podpisania umowy, a następnie uruchomienia kredytu. Po podpisaniu aktu notarialnego wraz ze złożeniem wniosku o wpis hipoteki do księgi wieczystej i dokonaniu wpłaty wkładu własnego, jeśli wcześniej nie był wpłacony, bank dokonuje wypłaty kredytu na wskazane konto sprzedającego.

Sprawdź lokalizacje Credit Space

Ekspert kredytowy Gdańsk | Ekspert kredytowy Gorzów Wielkopolski | Ekspert kredytowy Katowice | Ekspert kredytowy Kraków | Ekspert kredytowy Łódź | Ekspert kredytowy Poznań | Ekspert kredytowy Szczecin | Ekspert kredytowy Warszawa | Ekspert kredytowy Zielona Góra | Ekspert kredytowy Wrocław

Ekspert kredytowy podczas ubiegania się o kredyt na zakup siedliska – dlaczego warto?

Kredyt hipoteczny na zakup siedliska jest jednym z bardziej skomplikowanych celów kredytowania. Aby zadbać o skuteczne sfinalizowanie zakupu tego rodzaju nieruchomości warto odpowiednio wcześniej przygotować się z pomocą Eksperta kredytowego Credit Space.

Z pomocą doświadczonego Eksperta oraz innowacyjnego narzędzia jakim jest portal www.credispace.pl otrzymasz rzetelne informacje na temat aktualnych ofert kredytu na zakup siedliska i sprawnie przejdziesz przez cały proces związany z uzyskaniem kredytu.

Twój ekspert

Agnieszka Sobek

Ekspert kredytowy Credit Space Kredyt hipoteczny