Na co zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania?

Ustawa deweloperska obliguje wykonawcę Twojego mieszkania do przeprowadzenia końcowego odbioru lokalu z Twoim udziałem. Na co zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania? Czy zatrudniać fachowca, który dodatkowo pomoże nam ocenić stan nieruchomości? Co zrobić, aby odbiór mieszkania od dewelopera był sprawnie przeprowadzony i bezpieczny dla obu stron – dla Ciebie i dla firmy deweloperskiej?

Na co zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania – uwagi ogólne

W myśl ustawy z dnia 16 września 2011 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, nazywanej potocznie ustawą deweloperską, nabywca mieszkania jest chroniony przed działaniem nieuczciwych deweloperów. Co to oznacza w praktyce? Ustawa określa m.in. środki ochrony wpłat dokonywanych przez nabywcę, zasady i tryb zawierania umów deweloperskich czy prawa i obowiązki stron umowy deweloperskiej.

Tak zabezpieczone kwestie prawne, związane z kupnem własnych czterech kątów, nie powinny w zasadzie budzić już żadnych wątpliwości po stronie nabywcy. W praktyce warto jednak pamiętać, że musimy się przygotować na kilka formalności wynikających z ustawy, w tym m.in. odbiór mieszkania od dewelopera. Co zrobić, aby ta czynność była wykonana uczciwie i z korzyścią nie tylko dla sprzedającego, ale i kupującego?

Samodzielny odbiór mieszkania – na co zwrócić uwagę

Na co zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania, gdy chcesz przystąpić do niego samodzielnie? Przede wszystkim pamiętaj o następujących zagadnieniach:

  • Odbiór techniczny mieszkania a umowa deweloperska. Szczegóły dotyczące odbioru (jak będzie przeprowadzany, co obejmie, kto będzie na nim obecny) powinny być spisane w umowie deweloperskiej.
  • Odbiory techniczne mieszkań? Tylko w dzień. Dlaczego to ważne? Ponieważ dopiero w świetle dziennym zobaczysz ewentualne mankamenty na ścianach czy oknach.
  • Podstawowy sprzęt przy odbiorze technicznym mieszkania. Kątownik (mierzenie kątów), poziomica (sprawdzanie poziomu), metrówka (mierzenie lokalu) czy próbnik (sprawdzanie prądu) pozwolą nam wstępnie ocenić stan naszego mieszkania.
  • Odbiór mieszkania – na co zwrócić uwagę? Warto sprawdzić podłączenia i układ instalacji, stan ścian, podłóg, szyb okiennych. Szukamy wszelkich nierówności: wybrzuszeń, pęcherzyków powietrza, ewentualnych rys.
  • Piwnica, balkon, komórka a odbiór techniczny mieszkania. Nie zapomnijmy przyjrzeć się też wszystkim dodatkowym pomieszczeniom, które przynależą do naszego mieszkania.
  • Protokół odbioru mieszkania. Ten dokument jest zwieńczeniem całego odbioru – celem jest ujęcie w nim wszystkich usterek, a także określenie terminu ich usunięcia.

Odbiory techniczne mieszkań z pomocą specjalisty

Na rynku funkcjonuje wiele firm i osób prywatnych (najczęściej to kierownicy budów, inżynierowie), zajmujących się profesjonalnymi odbiorami technicznymi mieszkań. Gwarantują oni nie tylko dojazd na miejsce z własnym sprzętem, ale i pomoc, która bazuje na wieloletnim doświadczeniu. Wiedzą, na co patrzeć. Doradzą, co można pominąć, a co jest naprawdę dużym problemem. Jeśli nie czujemy się pewnie w temacie wykończeniowym, warto zdecydować się na takie wsparcie przy odbiorze mieszkania od dewelopera. Cena takiej usługi to ok. 200-500 zł.

Profesjonalny odbiór mieszkania od dewelopera – lista

Na co zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania? Oto kilka przykładów, jak punkt po punkcie sprawdzają mieszkanie profesjonalne firmy:

  1. Metraż. Dzięki użyciu laserowych dalmierzy firmy określają, czy nasze lokum ma odpowiednie, wynikające z umowy, wymiary.
  2. Tynki, wylewki, ewentualne nierówności. Firmy używają łat i poziomic, które pozwalają im zweryfikować wyłożenie tynków, równość wylewek, pion i poziom powierzchni.
  3. Odchylenia od norm technicznych. Profesjonalne firmy kierują się normami budowlanymi i za pomocą np. szczelinomierzy weryfikują, czy odchylenie od płaszczyzny jest w normie.
  4. Sprawdzanie kątów prostych. Podczas odbioru technicznego mieszkania często sprawdza się też (za pomocą kątownika) kąty proste w mieszkaniu.
  5. Wilgotność. Profesjonaliści używają wilgotnościomierzy, które pokazują wilgotność tynków i wylewek. Dzięki temu można zalecić dodatkowe osuszanie.
  6. Izolacja termiczna. Urządzenia, takie jak pirometr czy kamera termowizyjna, pozwalają zmierzyć temperaturę materiałów, zweryfikować osadzenie okien i wykryć luki, przez które ucieka ciepło.
  7. Napięcie w gniazdkach. Jeśli w mieszkaniu jest już prąd, osoba dokonująca odbioru może za pomocą miernika napięcia sprawdzić jego przepływ.

Na co zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania? Na kilka ważnych szczegółów, które opisaliśmy w powyższym tekście. Dokładne sprawdzenie lokum, którego zwieńczeniem będzie podpisany protokół odbioru mieszkania, możesz zlecić osobie z zewnątrz. Całość możesz też przeprowadzić samodzielnie – zadbaj tylko o dobre oświetlenie, kilka najważniejszych sprzętów i do dzieła!

Twój ekspert

Michał Góra

Ekspert kredytowy Credit Space Kredyt hipoteczny